На вимогу російської сторони радники президентів нормандської зустрічі розробили і узгодили документ, який повинен бути підписаний на саміті. Спочатку існувало лише дві умови для зустрічі президентів у нормандському форматі.

«Ми обговорювали всього дві умови (для зустрічі лідерів в Нормандські форматі, – ред.). Це було зафіксовано офіційно. Перша умова була у застосуванні формули Штайнмайера. Друга умова – розведення військ у всіх трьох ділянках, яке завершили сьогодні», – заявив міністр закордонних справ України Вадим Пристайко в ефірі «Свобода слова».

Вимога написати документ саміту висунула російська сторона.

«Ніякого третього умови не обговорювали, але буквально у наступні дні зробили заяву, що треба мати «залізні домовленості». Потім ця фраза переросла в певний документ. Я хочу сказати, що ми не тільки не обговорювали, ми, як радники президентів, визначили дуже короткий документ, який пропонується подати. Цей документ перераховує лише те, що ми плануємо досягти під час цієї розмови», – заявив Пристайко.

Він підкреслив, що через відсутність дат і чітких домовленостей підготовлений документ майже порожній.

«Документ умовно виглядає наступним чином: лідери зустрілися такого-то числа. Порожнє місце, адже дати невідомі. Лідери відзначили прогрес у напрямку розведення; Лідери відзначили прогрес у напрямку застосування формули Штайнмайера; Лідери пропонують своїм міністрам МЗС просуватися цим шляхом і продемонструвати прогрес на таких-то наступних напрямках. Це той документ, який у простій формі був обговорений, нічого більше ми з ними не погоджували», – додав Пристайко.

Зазначимо, 1 жовтня 2019 року українська делегація на засіданні Тристоронньої контактної групи у Мінську погодилася на використання т.зв. «формули Штайнмайєра» в рамках переговорів по Донбасу. У ЗМІ опублікували копію документа, який від імені України підписав Леонід Кучма, від СММ ОБСЄ Мартін Сайдік, від Росії Борис Гризлов, від ОРДО Наталія Никонорова та від ОРЛО Владислав Дейнего.

Згода на сумнівні домовленості призвела до виникнення акцій протесту в Києві та інших містах країни. Військові, волонтери і ветерани АТО вважають рішення української сторони на переговорах капітуляцією України перед РФ у війні на Донбасі.

Раніше командувач операції Об’єднаних сил Володимир Кравченко заявив, що уздовж всієї лінії розмежування на Донбасі, розпочалися підготовчі заходи з відведення військ. За його словами, результат цих заходів буде залежати від дзеркальних дій російсько-терористичних угруповань. Рішення ухвалене начальником Генштабу ЗСУ, міністром оборони України і президентом Володимиром Зеленським.

9 вересня почалося відведення військ ООС від селищ Вільне і Золоте на Луганщині. Українські підрозділи залишають позиції на два кілометри від лінії зіткнення.

Однак 9 жовтня російсько-окупаційні війська 17 раз порушили режим припинення вогню на Донбасі. Зокрема, терористи обстріляли ділянку розведення сил поблизу Золотого.